Урок. Правила
користування громадським транспортом
Основи
здоров’я, 1 клас
Тема:Правила
користування громадським транспортом
Мета: формування
ключових компетентностей:
вміння
вчитися – навчати школярів організовувати свою
навчальну діяльність, відразу переключатись на нову роботу,
мати власну
думку, обґрунтовувати
її;
загальнокультурної – використовувати набуті знання, уміння
під
час виконання соціальних ролей, вчити учнів зв’язно
висловлюватись;
соціальної – сприяти
набуттю навичок правомірної поведінки,
розвивати у школярів здатність
адекватно оцінювати свою
поведінку;
здоров’язбережувальної
– працювати над удосконаленням
соціальної
та духовної складової здоров’я;
інформаційно-комунікативної – навчати
учнів аналізувати й
відстоювати потрібну інформацію, переносити набутий
життєвий досвід у нову ситуацію;
формування
предметних компетентностей: ознайомити
учнів
із
видами громадського транспорту, допомогти їм засвоїти
правила поведінки і користування громадським транспортом,
посадки і підготовки до
виходу; розвивати спостережливість,
самостійність; виховувати
культуру поведінки у громадському
транспорті.
Обладнання: предметні малюнки, загадки, картки, зошити з друкованою
основою, комп’ютер, презентація,
тестові завдання.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та
мотивація навчальної діяльності
1. Робота над загадками
- Дім по вулиці повзе, на роботу всіх везе.
Не на курячих ногах, у гумових чобітках.
(Автобус)
- Маленькі будиночки містом біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять.
(Трамвай)
- Має він салон місткий, комфортабельний,
зручний.
За маршрутом він іде, струм від дроту він бере.
(Тролейбус)
- Під землею справжнє диво – все там чисто і
красиво,
А в тунелях залізниця: поїзд хутко скрізь
домчиться. (Метро)
2. Бесіда
— Яку загальну назву можна добрати до цих
відгадок?
— Які види транспорту вам відомі?
(Залізничний, морський, річковий, повітряний, автомобільний. Усі автомобілі
можна поділити на вантажні, пасажирські та спеціальні.)
— Які види транспорту були в
давнину? (Презентація)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про види
громадського транспорту, вивчите правила поведінки і користування громадським
транспортом.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа «Гронування» -
Громадський транспорт
— Які види громадського транспорту вам відомі?
(Картки: метро, автобус, тролейбус,
трамвай, таксі, мікроавтобус, пасажирський літак, теплохід, пасажирський
поїзд).
2. Робота з підручником, ст. 96, бесіда за малюнками.
3. Робота в зошитах з друкованою основою, ст.
50.
- Позначте, якими видами транспорту користуються
мешканці твоєї місцевості.
- Як називаються люди, які користуються
транспортом? (Пасажири)
- Вам усім, напевно, доводилося бути пасажирами?
Де потрібно чекати на транспорт?
- Читання вірша Лесі Вознюк «На зупинці» (підр.
ст. 97)
— Для того щоб багато людей одночасно швидко і
без штовхання могли зайти і вийти з громадського транспорту, розроблено правила.
5. Робота в групах : Складання правил безпечної поведінки пасажирів:
І гр. – на зупинці:
- очікувати автобус, трамвай, тролейбус
необхідно на зупинках;
- не можна виходити на проїжджу частину
вулиці;
- не можна гратися і бігати на зупинці,
слід поводитися спокійно;
- необхідно дбайливо ставитися до
обладнання зупинки.
ІІ гр. – в салоні транспорту:
- у транспорті треба сидіти або
стояти (якщо дозволено) у призначених для цього місцях, тримаючись за поручень
або інші пристосування;
- під час пересування в транспорті,
обладнаному ременями безпеки, треба бути пристебнутим.
- не галасувати, не смітити в салоні.
6. Вивчення правил поведінки
Яких правил поведінки в транспорті ви
дотримуєтеся? Доповніть речення:
• Не шуміти, не штовхатись, чемно й
лагідно триматись.
• Без квиточка, знає кожен, їхать в
транспорті не можна.
• Старшим людям, як годиться, треба
місцем поступиться.
• Хочеш вийти — не штовхайся,
потихеньку просувайся.
• Як зійшов — шукати слід пішохідний
перехід.
7. Ознайомлення зі знаками, що позначають
місце зупинки транспорту
— Пасажирського транспорту слід очікувати на
тротуарі або на спеціально обладнаній зупинці. На зупинці не бігати, не
галасувати, не штовхати людей. Не вибігати на проїжджу частину.
Робота в зошитах з друкованою основою, ст. 51
— Розгляньте знаки. Що вони означають?
Розфарбуйте знаки зупинки міського
транспорту
1) Місце зупинки
автобуса. 2) Місце зупинки тролейбуса.
3) Місце зупинки трамвая.
4) Місце зупинки таксі.
8. Робота в групах:
І гр. – правила посадки:
- спочатку необхідно пропустити пасажирів,
які виходять з транспорту, а потім уже заходити;
- заходити спокійно, не штовхаючись, за
чергою, через задні двері;
- пропустити вперед людей похилого віку,
пасажирів з маленькими дітьми, інвалідів.
ІІ гр. – правила висадки:
- не можна самовільно відкривати
двері;
- виходити обережно, не штовхаючись, за
чергою, через передні двері;
- після виходу з трамвая
слід швидше залишити проїжджу частину дороги.
9. Правила переходу вулиці після висадки з
транспорту:
- Автобус і тролейбус завжди обходь ззаду,
а трамвай - спереду, щоб бачити зустрічні рейки. Ще краще - почекай, доки
транспорт від'їде, і ти зможеш спокійно оглядітися.
- Після висадки з автобуса або тролейбуса
необхідно дійти до пішохідного переходу або перехрестя і тільки там перейти
дорогу.
- Якщо ж переходу або перехрестя
поблизу немає, то слід дочекатися, поки від'їде автобус або тролейбус і,
переконавшись, що проїжджа частина вільна, можна перейти дорогу.
Гра «Добери малюнок»
Обходити ззаду – автобус, троллейбус (мал.).
Обходити спереду – трамвай (мал.).
V. Узагальнення й систематизація отриманих
знань
1. Робота над прислів'ям:
Під теплого слова і лід розмерзає.
2. Технологія «Річечка»
- Сів в автобус – не забудь:
Пасажиром чемним будь!
3. Опрацювання вірша Г.Бойка «У громадському
транспорті»
(Підручник, ст. 98)
4. Гра «Третій зайвий» (малюнки):
- Автобус, самоскид, трамвай.
- Трамвай, швидка допомога, метро.
- Теплохід, міжміський автобус, пасажирський
літак.
5. Тестові завдання (картки)
6. Гра "Заборонено — дозволено".
І проспекти, і бульвари — всі шумливі в наші
дні,
Ти проходь по тротуару лиш по правій стороні!
Пустувати тут, де люди, — ... (заборонено).
Стань взірцевим пішоходом! Це — ...
(дозволено).
Як заходиш до трамвая, краще уперед пройди,
Не крутись, це заважає, стій спокійно чи сиди.
їхать "зайцем" — знають всі — це —
... (заборонено).
А бабусі дати місце — це — ... (дозволено).
Якщо ти гуляєш десь там, бігаючи, не забудь:
Переходиш перехрестя — особливо пильним будь.
Йти, коли червоне світло, — ... (заборонено).
На зелене навіть дітям йти ... (дозволено).
7. Презентація «Корисні поради»
VI. Підсумок уроку
1. Продовж речення:
- Людей, які їдуть у транспорті, називають … .
- Сідати у транспортний засіб пасажир
повинен на … .
- Коли заходиш у транспорт чи виходиш з
нього, не … .
- Не забувай поступатися місцем … .
- В автобусі, трамваї, тролейбусі заходь
через … двері, а виходь через … двері.
2. Технологія «Мікрофон»
— Якими видами громадського транспорту ви
користуєтеся?
— Як правильно входити і виходити з транспорту?
— Як слід поводитися під час посадки?
— Кому потрібно допомагати під час посадки?
— Кого необхідно пропускати вперед під час
посадки?
— Де слід очікувати пасажирського транспорту?
Немає коментарів:
Дописати коментар