четвер, 3 листопада 2016 р.

Урок природознавства

Конспект уроку природознавства в 2 класі №

Тема: Які осінні турботи у людей в містах і селах?

Мета: формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – самоорганізовуватись до планування своїх дій;
загальнокультурна – дотримуватись правил спілкування під час роботи на уроці та норм мовленнєвої культури;
здоров’язберігаюча – дбайливе ставлення до життя і здоров'я ; викликати позитивні емоції на уроці;
громадянська – бережливе ставлення до природи;
соціальна – уміння працювати в парах, групах, індивідуально, колективно;
компетентності з ІКТ – здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією;

предметних компетентностей:
навчальна:
-                     обговорити з учнями,чим займаються люди в місті та селі восени;
-                     ознайомити учнів з дарами і турботами, які приносить людям осінь;
-                     на основі практичної роботи показати учням, як зберегти в домашніх уроках плоди;
-                     сформувати уявлення про способи заготівлі плодів;
розвивальна:
-                      розвивати логічне мислення;
-                      розширювати світогляд;
-                     формувати вміння спостерігати за погодою;
виховна:
-                      виховувати бажання допомагати дорослим;
-                     виховувати почуття любові до природи.

Тип уроку: комбінований урок

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних технологій: «Мікрофон», «Асоціативний кущ» робота в парах, групах, мультимедійна презентація.

Обладнання: підручник, робочий зошит учня, демонстраційні картки.





Конкретизовані навчальні цілі уроку
Конгвітивні рівні
Конкретизовані навчальні цілі
Завдання , які забезпечують досягнення цілей
Навчально-методичне забезпечення
Знання
Вміє розповісти і зацікавити;
вміє висловлювати свої думки;
пояснює на які групи поділяють рослини;
знає як скласти ланцюги живлення
Інтерактивна технологія
Мікрофон
Робота в парах
Групова робота
Асоціативний кущ
Календар природи
Роздатковий матеріал
Малюнки
Пазли
Розуміння
Працює з додатковою літературою;
пояснює значення слів
Групова робота
Мультимедійний проектор
перегляд слайдів
Застосування
Використовую практичний досвід і зіставляє із прочитаним текстом
Ознайомлення з матеріалом зі сторінок підручника
Підручник с. 64-65

Аналіз
Аналізує життєві ситуації;
зіставляє описані події з реальним життям
Інсценізація уривка з казки «Котик і півник»
Довідкова література
пальчикові іграшки
Синтез
Досліджує народні прикмети;
формує уявлення про заготівлю плодів.
Демонстрація зразків заготовлених плодів
Демонстраційні зразки овочів та фруктів
Оцінювання
Висловлюють судження щодо почутого на уроці. Оцінюють свою роботу.
Рефлексія уроку
Технологія Незакінчене речення
Гра
Слайди
Аудіо і відеозапис
Хід уроку

І. Організаційний момент. Емоційне налаштування на урок
Нумо, перевір, дружок
Чи готовий на урок?
- Який у нас урок? Урок природознавства

Емоційне налаштування на урок
Вітаю вас, любі діти, на нашому уроці
Чекають вас відкриття на кожному кроці
Знову в гості до природи йдемо
Цікаві знання собі візьмемо.

Наш девіз: Думати – швидко,
                   Відповідати – чітко,
                  Працювати – дружно,
                 Запам’ятовувати  – міцно.

ІІ. Хвилинка спостереження
Народна  мудрість: Трапляється такий рік, що на день по сім погод?
Для кожної пори року характерна своя погода.
У класі постійно працює наш гідрометеоцентр.
Слово нашому синоптику……
Доповідь маленького синоптика
А зараз про погоду
Температура повітря - ….
Стан неба - …
Вітер - ………
Опади - ….
Погода сьогодні по селу,, школі, у 2 класі сприятлива, отож всім бажаю гарного настрою, цікавих знань і відкриттів.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
 1.Бесіда
Згадайте:- назву І мандрівки.
-                     Поясніть народну мудрість: « Осінь іде, за собою дощ веде,»
-                     На які три періоди поділяють осінь?
Продовжіть думку:
-                     Осінні явища в житті рослин це….
-                     Природні явища в житті птахів це …
-                     Осінні явища у житті звірів  це……
 Пригадайте:
   - Які зв’язки існують між неживою і живою природою?
   - Як  пов’язані рослини, рослиноїдні та хижі тварини.

2. Гра « Продовж ланцюг живлення»


Морква, заєць, ……
Сіно, козуля, ………
Соковита травичка, олень,……..
Зерно, мишка,……….


3.Скласти ланцюги живлення, які склалися в осінньому лісі між:


а) зайцем, осикою і вовком;
б) лисицею, дубом, мишею;
в) куницею, білкою, ліщиною;
г) мурашкою, кленом, їжаком.


4. Гра « Упізнай казку.»
Робота в парах.
« Склади пазли»
-                     Складіть ланцюг живлення.
5. Уривок з інсценізації казки « Котик і півник»
Відгадайте загадку.
Сидить півник  на печі
Їсть смачненькі калачі,
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати,
В лисиці півника забрати.
-                     Який ланцюг живлення можна скласти?

ІV. Підготовка учнів до свідомого засвоєння знань
А що ми будемо робити,
Про що ми будем говорити,
Ви можете усі сказати,
Як зможете загадку відгадати.
Загадка:
Хто вона, ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте!

V. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку
Інтерактивна технологія « Мікрофон».
-                     Що ви знаєте про осінь?
« Мозковий штурм»
Знаємо:
-                     Природні явища у житті рослин, птахів, звірів восени.
-                     Гриби – це окрема група організмів.
-                     - Про зв’язки, які існують між неживою і живою природою.
А чи хочете знати:
-                     Які дарунки і турботи приносить осінь людям?
-                     Як зберегти в домашніх умовах плоди та насіння?
-                     Дізнатися, які овочі, фрукти заготовляють на зиму?
Отже, сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які осінні турботи у людей в містах і селах.
Очікувані результати:
-                     Усвідомити, що рослини радують людей урожаєм восени.
-                     З’ясувати, яке значення для людей приносять турботи восени.
-                     Дізнатися, як зберегти в домашніх умовах плоди та насіння.

VІ. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь з елементами бесіди
Кришталем із неба сипле щедра осінь,
На поля і доли золото приносить,
Проводжає птахів у далекий вирій,
З дощиком сумує на хмаринці сірій,
Стелить добру долю стиглими хлібами,
Роздає дарунки щедрими руками.
Пригадайте: - Які рослини належать до культурних, а які до дикорослих?
Культурні – рослини, які вирощують люди на городах, полях, в садах, щоб одержати з них продукти.
-                     На які групи поділяють культурні рослини?

Загадка: Є коси, та не з волосся, є зерна, та не з колосся.
-                     Це культурна чи дикоросла рослина?


Таких ланів ніде немає,
Аж небо губиться в хлібах.
Вже тато з поля повертає,
Розтьохкався на вишні птах,
І сипляться зірки на хату,
Як зерна, вирощені татом.


Дикорослі – рослини, які ніхто не садив, не доглядав за ними, вони ростуть самі.
-                     Де зростають дикорослі рослини?

Спасибі людям, що зростили ліс:
За всі дуби, ялинки в пишнім гіллі
І за красу отих зелених кіс,
В яких стоять гнучкі берізки білі.

Робота в групах
-                     Пригадайте загадки про культурні та дикорослі рослини, які восени радують людей багатим урожаєм.

VІІ. Фізкультхвилинка


Добре те, що сонце світить!
Добре те, що вітер  віє,
Добре те, що ось цей ліс
Разом з нами ріс і ріс!
Добре те,що в нашій річці
Чиста – не брудна вода!
І мене матуся рідна
Після школи зустріча!
Добре бігати на дворі!
Добре вчитися у школі!
Добре плавати в ставку!
Добре те, що я живу!



2.Розповідь з елементами бесіди
Для кожної пори року
характерні свої явища природи
Восени – жовкне і та опадає листя.
Осінь нам дарує багато дарів і турбот.
-                     Сойка Синьокрила запитує: Яку пору року і чому називають шедрою?
Склади розповідь про дари лісів.
Сіла осінь на порозі,
Довгі коси розплела,
Спілі яблука на возі
До бабусі привезла.
Вітром двері відчинила:
-                     Дари з воза забирайте!
Павутинкою злетіла:
-                     Через рік мене чекайте.
Склади розповідь про дари садів, городів.
3.Робота з підручником
- Розгляньте ілюстрації підручника с.65 і розкажіть, які турботи приносить листопад людям у містах і селах?
( вірші про турботи в листопаді)
- Робота з народними прикметами.
(проекти учнів)
- Поясніть і запам’ятайте приказку!
Осінь каже: « Берися до роботи, бо зима скоро настане».

Фізкультхвилинка (виконання вправ під музичний супровід)

VІІІ. Усебічна перевірка знань
1.Гра « Чи культурні ці рослини?»


Чи культурні ці рослини:
Помідор, гарбуз, малина,
Морква, жито, огірки,
Мак ,кульбаба, буряки?

Чи культурні ці рослини:
Кабачки, кавун і дині,
Абрикос,і полуниці,
Подорожник і пшениця?


2.Виконання тесту
1. Як восени з кожним днем змінюється висота Сонця в полудень?
O зменшується;
O збільшується;
O не змінюється.
2. Врожаї яких рослин збирають люди восени у твоїй місцевості?
O картопля;   
O пшениця;      
O черешні;           
O суниці.
 3. Які зернові культури сіють восени?
O яра пшениця;    
O озима пшениця;        
O кукурудза.         
4. Який осінній місяць найхолодніший?
O вересень
O жовтень;                  
O листопад.
5. З’єднай  частини  народних прикмет про осінь.

ІХ. Узагальнення і систематизація знань
1.Дослідницький практикум
Як зберегти в домашніх умовах плоди.
-                     Восени ми із задоволенням ласуємо овочами і фруктами, які нам дарує осінь. Усім хочеться, щоб смачні плоди були на столі якомога довше, тому їх заготовляють на зиму. Для цього треба знати, як правильно заготовляти плоди.
Поради: Стиглі і непошкоджені плоди можна заморожувати в холодильнику. Овочі перед упакуванням бланшують, обдаючи окропом упродовж кількох хвилин, а потім ретельно висушують. Готують торбинки для заморожування – щільні й витривалі до низьких температур. Плоди розподіляють на порції, кладуть у торбинки, підписують дату заморожування й кладуть до морозильної камери.

Х.Підбиття підсумків. Рефлексія
Технологія « Незакінчене речення»


Сьогодні я дізнався……
Було цікаво……
Я зрозумів, що……….
Тепер я знаю……….



ХІ. Домашнє завдання. Робота з батьками

-                     Складіть розповідь про те, як у вашій родині заготовляють на зиму осінній урожай овочів та фруктів.

Немає коментарів:

Дописати коментар